Operace odstálých boltců na klinice ESThÉ

Zástupce vedoucího lékaře kliniky ESTHÉ MUDr. Libora Kmenta, jednoho z předních plastických chirurgů v ČR, spoluvlastníka kliniky ESThÉ, jsme se zeptali na problematiku operace ušních boltců.

 

„Operace odstálých boltců je jeden z častých estetických výkonů, který řeší vady ušních boltců.“ říká MUDr. Kment. Většinou bývá tato vada oboustranná, i když úhel odstupu boltce nemusí být na obou stranách stejný. Děti s nápadně odstálými boltci mohou být terčem bezohledného posměchu svého okolí, který může vyvolat různé psychické poruchy. Pro optimální načasování operace je nutný velmi individuální přístup k pacientovi. Dítě si většinou svoji odchylku uvědomuje až po vstupu do školního kolektivu a proto se tento problém snažíme řešit individuálně mezi 5.-7. rokem života. Nikdy však neprovádíme zákrok u dítěte, které operaci jednoznačně odmítá a požadovaný výkon je spíše přáním rodičů než dítěte samotného. V tomto případě výkon odložíme do doby rozhodnutí dítěte k operaci, kterou lze provést i kdykoliv v pozdějším věku.


Odstálé boltce vznikají z nedokonalého zahnutí části chrupavky boltce, při kterém dochází k vyhlazení reliéfu boltce a zvětšení úhlu v zadní části boltce na 150 a více stupňů.


K přípravě na operaci MUDr. Kment doporučuje, „ Není třeba žádnou speciální přípravu, neboť se většinou výkon provádí v místním znecitlivění a 3 týdny před výkonem by pacient neměl užívat léky ovlivňující srážlivost krve či krvácivost, při zánětlivém onemocnění kůže, výsevu akné na kůži, ekzému, kožní plísni nebo špatném celkovém stavu výkon odložíme.“
V ojedinělých případech, kdy výkon je prováděn v celkové anestesii či analgosedaci je nutné od půlnoci před operací nejíst, nepít, nekouřit. Operace vyžaduje dobrý zdravotní stav.


Cílem všech operačních technik je snaha docílit zcela přirozeného vzhledu boltce s reliéfem jednotlivých struktur v přirozeném postavení bez nápadných známek chirurgické intervence.


Jednou z metod je člunkovité vyříznutí části kůže na zadní straně boltce s následným zjemněním chrupavky v místech přirozeného ohnutí zbroušením frézkou, eventuálně pomocí paralelních nářezů chrupavky. Nejdůležitější fáze operace je modelace chrupavky boltce do správného tvaru a jeho přiměřené přitažení. Po uzavření kožního řezu za boltcem se někdy zakládají ke zvýraznění tvaru modelovaného boltce zevní odstranitelné stehy. Operace je ukončena celkovým obvazem hlavy s obklady. Jinou metodou je např. modelace boltce pomocí obloukovitých nářezů na přední straně chrupavky speciálně upraveným nožem s následnou fixací stehy.


Mudr. Kment doporučuje: „V pooperačním období ponechat po operaci obvaz hlavy deset až čtrnáct dnů, poté přikládat čelenku na noc, nebo při sportu ještě po dobu jednoho měsíce.“


Komplikace po operaci odstálých boltců nejsou časté. Mohou být všeobecně chirurgické (např. otok, infekce, nekróza kůže, rozestup rány) nebo specifické k tomuto zákroku, např. přetrvávající otok či zarudnutí boltce, snížená citlivost, uvolnění fixačních stehů a recidiva odstálých boltců, nerovnosti či drobné deformity, zbytnělé jizvy apod.

Operace odstálých boltců na klinice ESThÉ

  • Operace odstálých boltců na klinice ESThÉ


Vitalia.cz



Atraktivní.cz



BODY



Proč ne HN



Elle



Lidové Noviny



Blesk



Katka



Pestrý svět



ŽENA-IN.cz



Nice magazín



kafe.cz



Men´s Life



Boomtv



Dům & Bydlení



For Golf



Juicy



Praktická Žena



The Best Man



Story



Proč byl MUDr.Kment v Miami?



PODĚKOVÁNÍ



Přátelství Zuzany Belohorcové



Jaké prsní implantáty je nejlepší zvolit?



Doktor Kment dvorním lékařem zpěvaček z muzikálu



Proměna hvězd



Budková, Gemrotová, Nosková



10 největších mýtů o plastické chirurgii



Zuzana Belohorcová si udělala výlet do Čech na kliniku Esthé



Zuzana Belohorcová se nechala ovlivnit zámořským trendem



Liposukce funguje, ale vyberte tu správnou!

ESTHÉ NA FACEBOOKU